האמנות, איך הכל התחיל?

האמנות מקיפה את חיינו מכל עבר, על כל גווניה, אם אלו הציורים התלויים על משרדנו, בבית המשפחה שלנו, כאשר אנחנו יוצאים החוצה אל הנוף, הכבישים, המבנים, הדפסי הפרסומות על האוטובוסים, האנימציה על גבי המסכים, המסרים המועברים לנו ע”י צורות וצבעים, המוזיאונים המתמקדים באמנות כמובן, אך מי היה האמן הראשון, שהשתמש בחומר, והעביר את הרעיון על גבי “משטח העבודה”, העביר את המסר ע”י הצורה והצבע, ויצר את יצירת האמנות הראשונה בעולם?

זהו היה האדם הקדמון, האדם הקרו- מניון.

 

 

חוקרים סבורים שהאדם יצר בעזרת סלעים צבעוניים, מים, או לחילופין בעזרת שומן החיות שצד. כתש את הסלע, ערבב, ומכחולו היה מוט עץ שבקצוותיו שיער חיות. הנושאים הנפוצים לציור היו חיות הפרא הגדולות שהקיפו אותם, שור הבר, איילים, סוס וביזון.
לא רק דרך זו שמשה את האדם ליצירה, אלא גם כפות ידיו. סביר להניח, שהרטיב את הקיר עליו רצה ליצור כשעליו האבקה הצבעונית, הניח את ידו, ונשף סביבה ע”י צינורית חלולה (או מעצמותיה של חיה, או קנה צמח)

 

 

ציורי המערות נמצאים על תקרות וקירות מערות. הציורים הקדומים ביותר נמצאים במערות באירופה, מקורם סבור בתרבות האוריניאקית, לפני כ- 40,000 שנה בצפון ספרד. מטרת ציורים אלו אינה ברורה, יש שטוענים שתכליתן טקסית, דתית, תקשורתית, ומטרתם אינה רק קישוט.

בצרפת ובספרד נתגלה כי ישנן כמעט 350 מערות המכילות אמנות מהתקופה הפרהיסטורית.

כפי שהאמנות מייצגת את המציאות כיום, כך אמנותו של האדם הפרה-היסטורי שיקפה את מציאות חיו, הריקודים, הטקסים, לידה וקבורה דתית.

 

 

ניתן למצוא יצירות וממצאים מרהיבים בעולם מתקופות וזמנים שונים של יצירות קדומות אלו,  באפריקה, אוסטרליה, אירופה, הודו, צפון אמריקה, דרום אמריקה, ודרום מזרח אסיה.

Share
לוגו של וואטסאפ